no category

چشم انداز بانکداری و بازارهای سرمایه در سال ۲۰۱۹

سیستم بانکداری جهانی در ۱۰ سال اخیر نه تنها بزرگتر شده، بلکه سودآورتر نیز گشته است؛ و همزمان نسبت به هر مقطع دیگری منعطف‌تر شده است. اما پس از بازسازی بحران مالی، مناطق مختلف جهان از این تغییرات به اندازه یکسان بهره نبرده‌اند. بانک‌های امریکایی نسبت به بانک‌های اروپایی از نظر شاخص‌های چندگانه در رتبه‌های بالاتر قرار می‌گیرند. مداخله از طریق سیاستگذاری و قوانین محکم، بانک‌های آمریکایی را به سمت سلامت بیشتری سوق داده است. اخیرا نیز، رشد تولید ناخالص داخلی مطلوب و کاهش مالیات‌ها، وضعیت این صنعت را بهبود بخشیده است. در مقابل، کسری ساختاری، نرخ بهره پایین/ منفی، و عدم وجود یک مرجع قانونگذاری، بانک‌های اروپایی را با چالش مداوم سودآوری روبرو ساخته است.

منطقه آسیا و اقیانوسیه با رشد بانک‌های چینی، توسعه خیره کننده ای را در ۱۰ سال اخیر تجربه کرده است. به همین دلیل، اندازه صنعت بانکداری چین از اتحادیه اروپا پیشی گرفته است. در حالی که در سال ۲۰۰۷ هیچ کدام از ۱۰ بانک بزرگ دنیا چینی نبودند، این عدد در سال ۲۰۱۸ به ۴ رسیده است. از لحاظ سودآوری نیز بانک‌های چینی خوب عمل کرده‌اند؛ اگرچه جنگ تعرفه ای با ایالات متحده امریکا چشم انداز رشد اقتصادی چین را تحت تأثیر قرارداده است. از سویی دیگر، بانک‌های ژاپنی که از بحران مالی رها شده بودند، هنوز از رشد پایین و نرخ بهره کم / منفی رنج می برند.

علیرغم این تصویر خوشبینانه از صنعت بانکداری جهانی، عدم قطعیت‌هایی در افق برنامه‌ریزی مشاهده می‌شود. پیش‌بینی‌های رشد ناخالص واقعی بانک جهانی از چین و اقتصادهای نوظهور آسیا، این کاهش سرعت را نشان می‌دهد. تحولات باید از بانک‌ها برای تأیید دوباره نقششان در سیستم مالی جهانی شروع شود. بانک‌ها باید از ذهنیت «شرکت‌های فناوری» بیرون بیایند و در عوض به مشتریانشان متمرکز شوند.

مقررات

در ایالات متحده، تمایل به پالایش و حتی جایگزینی مقررات موجود ادامه دارد. در اروپا مقررات حفاظت از داده‌های عمومی[۱] برای تجدید شکل خط‌مشی‌های مالکیت داده‌ها و حریم خصوصی ادامه خواهد یافت. با این حال، پیاده‌سازی دستورالعمل ابزارهای مالی در بازارها[۲] که تعدادی از موانع را تجربه کرده است، تنها شفافیت هزینه‌ها را موجب شده است. در مقابل، دستورالعمل خدمات پرداخت[۳]، تأثیر مورد انتظار را روی نوآوری و رقابت در سیستم‌های پرداخت گذاشته است.

بطور کلی، در آسیا و اقیانوسیه نهادهای تنظیم‌کننده مقررات مالی نگاه ویژه‌ای به سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود برنامه‌ریزی داشته اند. برای مثال، هنگ کنگ ساختار قانونگذاری خود را در تطابق با استانداردهای بین المللی به­روز نموده است. در سال ۲۰۱۹ بانک‌ها باید با چنین چشم انداز قانونگذاری پویایی دست و پنجه نرم کنند و مدرنیزاسیون را باید در اولویت قرار دهند، و بصورت ویژه سیستم‌های تنظیم مقررات را در استراتژی تجاریشان بگنجانند.

تکنولوژی

یک گام کلیدی در هر تحول دیجیتال، کنترل بهتر داده‌ها بمنظور استخراج بهترین ارزش‌ها از سرمایه‌گذاری‌هایی است که در فناوری انجام شده است. شکی نیست که بانک‌های بسیار زیادی برنامه‌های مدیریت داده‌ها را پیاده کرده اند، اما به نظر می رسد موفقیت آنها نسبتاً کم بوده است. چالش بسیاری از بانک‌ها این است که داده‌ها بصورت عمده در سیستم‌های جدا و مکمل مدیریت می‌شوند، که این توانایی بانک‌ها را برای آگاهی و خدمت‌رسانی به مشتریان کاهش می‌دهد.

همانگونه که بانک‌ها تحولات دیجیتال را تجربه می‌کنند، تکیه بر سیستم‌های تکه تکه می‌تواند ریسک زیادی را تحمیل کند. اما خبر خوب این است که بانک‌های بیشتری با سرعت در این زمینه فعالیت پیدا می‌کنند و در خصوص سیستم‌های مورد استفاده در بانکداری پرسش‌هایی را مطرح می‌کنند: چه سیستم‌هایی باید ابتدا مدرنیزه شوند؟ چگونه؟ بهره‌گیری از رباتیک[۴] در اتوماسیون فرآیندها و هوش مصنوعی[۵]  در بانکداری چگونه باشد؟

ریسک

سیستم‌های کنونی کمتر قادرند ریسک‌های نوظهور را مدیریت کنند. اگرچه الگوریتم‌ها می­توانند تصمیمات هوشمندانه‌تر اتخاذ کنند، اما افزایش پیچیدگی‌ها و پراکندگی آنها می‌تواند مشکل‌ساز شود. گسترش ارتباط با تأمین‌کنندگان ثالث و ظرفیت بالقوه افزایش ریسک سایبری، از دیگر تهدیدات است. مدیریت ریسک «هوشمندانه تر» از طریق چرخه عمر، بخصوص در مراحل ابتدایی شناسایی و محافظت ریسک باید مورد توجه قرار بگیرد.

بانکداری خرده فروشی

انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹، بانک‌ها در فضای فین‌تک یا از طریق بانک‌های دیجیتال مستقل یا از طریق مشارکت، فعال‌تر شوند. روند دیگر احتمال دارد به سمت مشارکت با غیر بانک‌ها حرکت کند. همانگونه که تحول دیجیتال در زنجیره ارزش توزیع می‌شود، مؤسسات می‌توانند از حلقه‌های بسته جدا شده و گسترش فعالیت و بهره­گیری از تکنولوژی را تجربه کنند.

بانکداری شرکتی

انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ رقابت برای وام‌های شرکتی تشدید شود. اما با احتمال بالا، رکود در چند سال آینده رخ می­دهد و بانک‌ها باید حد پذیرش ریسک خود را به دقت تعیین کنند. بانک‌های شرکتی که عملیات خود را مدرنیزه می‌کنند، می‌توانند فرصت‌ها را در بازارهای مختلف به شیوه بهتری در اختیار بگیرند. در نهایت، بانک‌های شرکتی باید با حفظ نقش «بانکدار» در چنین موقعیتی، نقش­های مکمل را نیز در کنار بانکها و غیر بانکها به عهده بگیرند.

بانکداری سرمایه‌گذاری

سال ۲۰۱۹ می‌تواند به سال محوری در گذار بانکداری سرمایه‌گذاری از حالت کنونی به شکلی ساده‌تر اما محکم‌تر و آزادتر تبدیل شود. انتظار می‌رود تغییرات معنی‌دار از بسیاری جهات روی دهد. لذا بهتر است بانک‌ها در خصوص راهبردها و ساختاردهی بانکداری سرمایه‌گذاری تجدید نظر نموده و در الگوی تعامل با مشتریان اقدامات بهبود داشته باشند.

حوزه پرداخت

انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹، رشد نرخ کارمزد بر اساس حجم تراکنش، دارندگان کارت‌ها را با چالش مواجه کند. راهکارهای دیجیتال ارزان‌تر توسط بازیگران غیر سنتی می‌تواند کار را برای صادرکنندگان کارت‌ در زمینه افزایش درآمد از کارمزد مشکل کند. بعلاوه، انتظار می‌رود بازیگران تجربه‌های متمایزی را برای مشتریان به ارمغان آورند. خدمات کمکی/ جانبی حوزه دیگری هست که بایستی مورد توجه واقع شود. بینش داده محور به منظور کمک به صاحبان کسب و کار و مشتریان در تصمیم گیری‌هایشان، مانند ابزار مستر کارت بمنظور تحلیل داده‌های خرده فروشی، باید در ارزش‌ها گنجانده شود. نهایتاً پرداخت‌های سریعتر می‌تواند سهولت توأم با امنیت را نیز به همراه داشته باشد.

مدیریت ثروت

اگرچه رکود در بازارها، رشد پلت‌فرم­های دیجیتال، عدم قطعیت در قوانین و مقررات، گرایش به انتخاب‌های کم هزینه و فشار بیشتر برای شفافیت قیمت می‌تواند از چالش‌های اصلی مدیریت ثروت باشد، اما انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ کسب و کار مدیریت ثروت در بانک‌ها به رشد خود ادامه دهد. در پاسخ به تقاضاهای مشتریان و الزامات مقررات، مدیران ثروت باید سبد محصولاتشان را منطقی‌تر نمایند و شفافیت قیمت را تقویت کنند.

منبع:

Deloitte, “۲۰۱۹ Banking and Capital Markets Outlook: Remaining Transformation”


[1] – General Data Protection Regulation (GDPR)

[2] – Markets in Financial Instruments Directive II (MiFID II)

[3] – Payment Services Directive II (PSD2)

[4] – Robotic Process Automation (RPA)

[5] – Artificial Intelligence (AI)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.